Tradícia od roku 1935

Sme hrdí na to, že naša najstaršia chránená známka má zaznamenanú tradíciu už od roku 1935. Je ňou veľmi obľúbená zmes PEROSPIR®.
História liečivých rastlín je v dobových dokumentoch zaznamenaná už v 19. storočí. Oblasť západného Slovenska, Malých Karpát a aj mesta Malacky bola známa mnohými liečivými rastlinami. Už v tej dobe sa z nich vyrábali čaje, odvary, kúpele a zápary na zmiernenie, prípadne liečbu rôznych ochorení. Obyvatelia pestovali najmä šalviu, repík, podbeľ, prvosienku, ibištek, zbierali lipu, bazový kvet, šípky a mnohé ďalšie bylinky. Ich účinky boli známe a predávali si ich celé rodiny počas mnohých generácií.

“Najlepšie lieky pochádzajú z prírody.
Každá bylina má svoje poslanie.”

Dioscorides, grécky lekár, farmaceut, botanik

Bylinkári zo Záhoria predávali liečivé rastliny lekárňam najmä vo Viedni, Budapešti a do okolitých miest monarchie. Postupne sa začali bylinky spracovávať do formy liečiva. K významným lekárnikom v Malackách patril PhMr. Ján Friedrich, ktorý vyrábal už v 80-tych rokoch 19. storočia vlastné pilulky zložené z čistých rastlinných produktov.

Nazývali sa aj Karpatské počistivé pilulky alebo Malacké pilulky. Kvalitu výroby potvrdzoval „Vysvedčením“ súdny chemik a profesor Géza Luzich. Lekáreň Friedrichovcov bola známa v celej monarchii práve kôli týmto pilulkám a ďalším produktom, ktoré si nechal patentovať a prostredníctvom pošty ich distribuoval.

Katolícky kňaz Jozef Baránek – Agnellim – bol jedným z prvých bádateľov vedeckej analýzy účinkov liečivých rastlín na Záhorí. Tento kňaz ich pestoval a šľachtil na svojej fare v Čároch. Základy pestovania, ktoré nadobudol, postupne preberali miestni obyvatelia. Stali sa tak základom pre vznik firiem, ktorých hlavnou činnosťou bolo pestovanie a spracovanie bylín.

Pre zefektívnenie distribúcie surovín pre výrobu liečiv sa stali výkupne liečivých rastlín. Ich centrom bol Šaštín, kde sa tento výkup uskutočňoval už v roku 1928 a priekupníkom vo výkupe bol pán Fischmann. Približne v rovnakom roku sa vykupovali rastliny aj v Malackách. Rastliny sa vo výkupniach sušili, balili sa do vriec, nazývaných žochy, potom sa rezali na menšie časti a dodávali do lekární alebo liečiteľom.

V období od roku 1928 obchodovali s liečivými bylinami páni Jozef Mayer – obchodník s liečivými bylinami, Grosmann a spol. – obchod s liečivými bylinami, Grünhut, ktorí sídlili v Malackách.

O niekoľko rokov neskôr, v roku 1935 bola registrovaná ochranná známka pre našu prvú bylinnú zmes PEROSPIR®. Je to najstaršie zdokumentovaná receptúra, ktorá svojím zložením bylín prináša úľavu pri škriabaní v hrdle, hltane a uľahčuje vykašliavanie. Zloženie bylinného čaju PEROSPIR® má priaznivé účinky pri nádche a zachrípnutí. Pravidelné užívanie tohto čaju počas nachladnutia pomáha podpore obranyschopnosti organizmu a jeho posilnenie počas horúčky.
Bylinná zmes sa zaleje vriacou vodou, nechá sa prikrytá vylúhovať 10 – 15 minút a pije sa ihneď po vylúhovaní. Horúca para z bylín, ktorá sa vdychuje počas pitia, pomáha uľahčovať dýchanie a uvoľňovať zdurené nosné sliznice. 

PEROSPIR®
bylinný čaj pri nachladnutí

LIPA prináša úľavu pri škriabaní v hrdle a hltane, uľahčuje vykašliavanie
BAZA má priaznivé účinky pri nádche a zachrípnutí
IBIŠTEK prispieva k posilneniu organizmu
ŠÍPKY podporujú obranyschopnosť organizmu

V ďalších rokoch boli testované iné receptúry. Pre viaceré z nich boli názvy zaregistrované ochranné známky a sú zoskupené do našej skupiny OVERENÉ ZNAČKY®. Patria k najobľúbenejším produktom našich zákazníkov, o čom svedčí ich dlhoročné miesto v našom sortimente.

Za spomienku stojí tiež firma Zelina. Počas II. svetovej vojny bola významnou spracovateľkou liečivých bylín pani Elena Kňazovicová, ktorá prevzala podnik už od spomínaného pána Fischmanna zo Šaštína. Na základe živnosti, ako majiteľka firmy Zelina, vykonávala nákup a spracovanie bylín. Pri spracovaní používala strojné zariadenie na motorový pohon, ktoré bolo doplnené aj o sušiareň. Byliny vykupovala, triedila, sušila, rezala a balila. Z liečivých rastlín vyrábala hotové produkty. Zamestnávala 19 úradníkov a asi 30 robotníkov.

Fotografie sú použité z archívu MCK Malacky – Múzea Michala Tillnera

Firmu na výkup liečivých rastlín mal aj inžinier Kňazovič, u ktorého pracoval ako odborník na liečivé rastliny p. Klein. Keď odkúpil inžinier Kňazovič asi v roku 1939 hospodársky dvor patriaci ku kaštieľu grófa Pálffyho, začali sa liečivé rastliny sústreďovať na jedno miesto. Od Júliusa Trebišovského bol pre firmu kúpený objekt na „Rádku“ v Malackách. Ide o poschodovú budovu stojacu rovno oproti zámku.

Po vojne bol podnik znárodnený až kým nevzniklo Nákupné oddelenie liečivých rastlín na Slovensku, kde sa ručne balili asi štyri druhy čajov. V Malackách sa vytvorilo samostatné oddelenie skladu, ktoré sa postupne zväčšovalo a premiestňovalo do väčších priestorov. 

V 70-tych rokoch bola výroba zaradená pod závod Slovakofarma Hlohovec (časť SPOFA – Spojený farmaceutický priemysel). Suchou cestou získavali z liečivých rastlín čaje, čajové zmesi a prírodné koreniny. Extrahovaním týchto látok liehom vyrábali liehové extrakty.

“Dobrá bylinka je ako dobrý priateľ.
Obaja sú vzácni a ťažko ich nájsť.”

Thomas Tusser, anglický básnik a farmár

V októbri 2001 bola založená samostatná spoločnosť FYTOPHARMA, ktorá od roku 2002 úspešne nadviazala na dlhoročnú tradíciu výroby vysoko kvalitných čajov. V súčastnosti má vo svojom portfóliu viac ako 120 druhov jednozložkových a zmesových bylinných a ovocných čajov.

Najstaršiu a najobľúbenejšiu skupinu tvoria OVERENÉ ZNAČKY®:

EUDIABEN® pre správnu hladinu krvného cukru
EUDIABEN® SO ŠKORICOU
EUGASTRIN® na trávenie
FIGURAN® PEKNÁ LÍNIA
GYNASTAN® čaj pre ženy
GYNASTAN MENO® čaj pri menopauze
HEMORAL® na hemoroidy
MANTISOL® pre mužov
MATERNITEA® čaj pre dojčiace matky
MELATON® ukľudňujúci čaj
NEPHROSAL® na obličky
NEPHROSAL®+ BRUSNICE na močové cesty
NONTUSYL® na dýchacie cesty
PEROSPIR® pri nachladnutí
PEROSPIR® S ECHINACEOU pri nachladnutí
PYROSAN pre žalúdočnú rovnováhu
UNGOLEN® na pečeň a žlčník
TATRANSKÁ PRIEDUŠKOVÁ ZMES® na dýchacie cesty a hrdlo

Niektoré údaje boli spracované podľa podkladov z Múzea Michala Tillnera MCK a s láskavým dovolením sme ich použili a citovali z webovej stránky www.malackepohlady.sk.