Rozmarín lekársky je liečivou rastlinou s bohatou tradíciou používania v ľudovom liečiteľstve. Má klinicky preukázané významné protizápalové a analgetické pôsobenie a vďaka širokej palete účinkov sa s obľubou používa v medicíne, potravinárskom a kozmetickom priemysle.
Európska lieková agentúra (Výbor pre rastlinné lieky – HMPC) odporúča list rozmarínu, ako aj rozmarínovú silicu ako tradičné rastlinné lieky pre dve použitia. Tým prvým je zmiernenie príznakov depresie a pri miernych kŕčoch svalov a kĺbov a liečba miernych porúch periférneho prekrvenia. Okrem uvedených liečebných účinkov sa rozmarín používa v kozmetických prípravkoch, pri liečbe celulitídy, alopécie (plešivosti), pri spáleninách od slnka, či na spomalenie starnutia pleti.
Tím brazílskych vedcov nedávno zhrnul farmakologické účinky rozmarínu a jeho obsahových látok. Uvádzajú, že rozmarín má široké spektrum účinkov vrátane protizápalového, antiasmatického, antiaterosklerotického, antioxidačného, antihypercholesterolemického, antiulcerózneho, relaxačného, antialergického alebo antidepresívneho.
Významný protizápalový účinok rozmarínu sa pripisuje prítomnosti karnosolu, kyseliny karnosovej, kyseliny rozmarínovej, kyseliny ursolovej, kyseliny oleanolovej, ktoré pôsobia tiež synergicky s prítomnými zložkami silice. Mechanizmy protizápalového pôsobenia boli potvrdené viacerými štúdiami. Takaki a kolektív experimentálne preukázali, že silica dokáže v priebehu jednej až štyroch hodín významne znížiť opuch daného miesta. Extrakt z listov rozmarínu, ako aj samotná kyselina rozmarínová sa tiež odporúčajú na liečbu neuropatickej bolesti spojenej so zápalom. Pri svalových a reumatických bolestiach sa tradične používa silica z rozmarínu.
Ďalšia klinická štúdia z roku 2018, pri ktorej sa lokálne aplikoval krém s obsahom extraktu z listov rozmarínu, plodov anony a kôry zantoxylu ukázala, že po aplikácii došlo k redukcii akumulácie lipidov v bunkách a k zlepšeniu mikrocirkulácie, čo môže viesť k zmierneniu prejavov celulitídy.
Rozmarín lekársky je populárna liečivá rastlina rozšírená po celom svete. Ide o trváci, 50 – 100 cm vysoký, silne rozkonárený silne aromatický ker. Listy sú vždyzelené, čiarkovito kopijovité, 1,5 – 4 cm dlhé, 1,5 – 4 mm široké, so zvinutým okrajom, pod drobnými hviezdicovitými trichómami sivasté.
Autor článku: Doc. PharmDr. S. Bittner Fialová, PhD.
Katedra farmakológie a botaniky, Farmaceutická fakulta UK v Bratislave
Zdroj: LIEČIVÉ RASTLINY 3/2023, 60 ročník, str. 88-89, vydavateľ HERBA, s.r.o.