Rimbaba obyčajná (Tanacetum parthenium), známa aj ako feverfew, je rastlina pôvodom z Európy a východného Kaukazu, no dnes rastie naprieč celou Európou
i Spojenými štátmi americkými. Má prekrásny bielo-žltý kvet, podobný harmančeku
a jej účinky sú úžasné! Je to viacročná rastlina, ktorá priťahuje pozornosť nielen svojím vzhľadom, vôňou a dekoratívnymi vlastnosťami, ale najmä svojimi zdravotnými účinkami.
Rimbaba obyčajná sa v tradičnej medicíne využíva pri anémii, astme, prechladnutí,
na posilnenie činnosti žalúdka, pri výskyte edémov, reumatizme, na zmiernenie menštruačných ťažkostí , či pri problémoch v menopauze. Ako už názov (Feverfew) napovedá používala sa na zníženie horúčky, a ako tradičný liek pri bolestiach zubov, pri výskyte tinitusu (ušné šelesty a piskoty) a vertiga (závraty). Jej účinky sú predmetom mnohých vedeckých štúdií. Klinické štúdie potvrdzujú, že rimbaba obyčajná má preventívny účinok proti rozvoju migrén. Obsahuje aktívnu látku partenolid, ktorá dokáže tlmiť nadmerné rozšírenie ciev, čím tlmí záchvaty migrény. Prípravky s obsahom rimbaby obyčajnej je možné využiť ako podporu prevencie záchvatov migrény, a tiež na zmiernenie príznakov už prebiehajúceho záchvatu migrény a podobných bolestí hlavy.
Rimbaba obyčajná sa môže konzumovať vo forme čaju, tinktúry alebo kapsúl. Čerstvé alebo sušené listy sa používajú na prípravu čaju, ktorý sa pije na zmiernenie príznakov migrény alebo iných zdravotných problémov. Tinktúry a kapsuly poskytujú pohodlný spôsob, ako využívať priaznivé účinky tejto rastliny.
Rimbaba obyčajná je skutočným pokladom prírody s mnohými benefitmi. Jej pravidelné užívanie môže priniesť úľavu od rôznych problémov a prispieť k celkovému zlepšeniu psychickej a fyzickej pohody.
Zdroje:
1. PharmDr. Mgr. Elena Kurin, PhD. Rimbaba obyčajná vo fytoterapii migrény. Bratislava.
Slovakia: Solen.sk; Prakt. lekárn., 2019;9(2):87-90;
https://www.solen.sk/storage/file/article/b4ca606dd18994d8ac530f15ea5ca98f.pdf
2. Bolesť hlavy a migréna; https://www.adc.sk/zdravie/bolest-hlavy-a-migrena