Späť na Blog
materina dúška (thymus serpyllum) zápal ústnej dutiny, zápal horných dýchacích ciest, zlepšenie trávenia, kašel, prechladnutie

Thymus serpyllum L. (materina dúška, Lamiaceae) patrí do veľkej skupiny dúšok, ktoré sú rozšírené po celom svete. Vňať dúšky materinej má významné miesto v ľudovom liečiteľstve, kde sa odporúča pri zápaloch ústnej dutiny, horných dýchacích ciest a na zlepšenie trávenia. Tvorí nízke kry s elipsovitými listami a ružovofialovými kvetmi, ktoré vyrastajú v koncovom hlávkovom súkvetí.

Vňať je bohatá, tak ako aj u iných druhoch dúšky, najmä na silicu, ktorej zložkami sú tymol, karvakrol, p-cymén, linalol a α-pinén. Obsahuje tiež deriváty kyseliny škoricovej, ako je kyselina rozmarínová a kávová. Tiež flavonoidy ako naringenín, eriodiktyol, kvercetín, apigenín a ich deriváty.

Mierne korenisto chutiaci zápar z vňate dúšky materinej je obľúbeným prostriedkom pri ochoreniach dýchacích ciest.

Podobným druhom, čo sa týka zloženia a použitia je dúška tymianová (T. vulgaris L.), ktorej vňať odporúča Európska lieková agentúra pri produktívnom kašli súvisiacim s prechladnutím. Aj jedna z mála klinických štúdií s pediatrickými pacientmi bola realizovaná s dúškou tymianovou.

Ako uvádza súbor monografií ESCOP (2003) v otvorenej klinickej štúdií, ktorej sa zúčastnilo 154 detí vo veku od 2 mesiacov do 14 rokov, ktoré trpeli zápalom priedušiek, došlo u 93 % pacientov po aplikácii tymianového extraktu/sirupu po dobu 7 – 14 dní k zmierneniu kašľa.

 

AUTORKY ČLÁNKU:
doc. PharmDr. Silvia Bittner Fialová, PhD.
PharmDr. et Mgr. Elena Kurin, PhD.

Použitá literatúra je dostupná u autoriek článku.

materina duska
materina duska
Späť na Blog