Rosa canina L. (ruža šípová, Rosaceae) je popínavá liana, ktorá produkuje charakteristické dužinaté „šípky“ – nepravé plody uzatvárajúce súplodie nažiek. Majú sýto červenú farbu a vyznačujú sa vysokým obsahom vitamínu C.
Tieto nepravé plody sa väčšinou nepoužívajú celé, ale len nažiek zbavená kvetná čiaška so zvyškami po uschnutom kalichu. Kalich obsahuje 2 – 4 % kyseliny askorbovej (vitamín C), 10 – 20 % kyseliny dehydroaskorbovej, kyselinu citrónovú a jablčnú, antokyány, pektíny, karotenoidy, flavonoidy a triesloviny.
PREVENCIA A LIEČBA INFEKČNÝCH OCHORENÍ
ROZPUSTNÝ VITAMÍN
Je ideálnym zdrojom prírodného vitamínu C aj pre deti. Kyselina askorbová je vo vode rozpustný vitamín, nevyhnutný pre tvorbu kolagénu, zabezpečuje hydroxyláciu prolínu a lyzínu, čo je dôležité pre stabilitu spojivového tkaniva. Je zapojený do enzymatických procesov, podieľa sa na správnom fungovaní CNS a kľúčová je jeho úloha antioxidanta pri neutralizácii voľných radikálov kyslíka. Aj keď sa vitamín C odporúča v prevencii a liečbe infekčných ochorení, je jeho účinnosť v tomto prípade stále nejasná. Jeho suplementácia je kľúčová najmä v prípadoch ako je C – hypovitaminóza následkom nevyváženej stravy a nesprávnej životosprávy.
ČAJOVINOVÉ ZMESI
PRÍJEMNÁ CHUŤ
U detí vo veku 1 až 3 roky je priemerná odporúčaná dávka 20 mg /deň. Pre staršie deti a tínedžerov sa postupne zvyšuje a u 15 – 17- ročných je to 90 až 100 mg na deň, pre chlapcov i dievčatá (EFSA 2013). Okrem významnej suplementácie vitamínu C, sú šípky vhodnou súčasťou čajovinových zmesí, keďže majú príjemnú chuť.
Účinnosť, ale aj bezpečnosť mnohých liečivých rastlín, sa zakladá najmä na ich dlhodobom použití v tradičnej medicíne. Vzhľadom na rozdiely vo farmakokinetických a farmakodynamických parametroch, by sa pri výbere terapie u detí mali brať do úvahy aj ďalšie faktory, vrátane liekových foriem, techník podávania liekov a vzdelania rodiča. Pre nedostatok vedeckých pediatrických informácií o dávkovaní, účinnosti, ale najmä bezpečnosti sa väčšina liečivých rastlín, ktoré sa bežne používajú u dospelých, neodporúčajú u detí.
Napriek tomu, že nie sú dostupné dostatočné relevantné údaje, by použitie liečivých rastlín pri miernych zdravotných ťažkostiach aj v detskom veku nemalo byť tabuizované. Platí aj tu, že pri používaní liečivých rastlín u malých detí je potrebné byť obozretný. Bylinné čaje by sa nemali používať na bežné pitie, ale iba v prípadoch samoliečby, najlepšie na základe odporučenia lekárnika.
AUTORKY ČLÁNKU:
doc. PharmDr. Silvia Bittner Fialová, PhD.
PharmDr. et Mgr. Elena Kurin, PhD.
Použitá literatúra je dostupná u autoriek článku.