Čistec rovný je trváca bylina s rozkonáreným, hľuznatým podzemkom s výškou asi 20 – 60 cm, stonka priama alebo vystúpavá, rozkonárená, husto chlpatá, listy vajcovité až kopijovité, vrúbkovano pílkovité alebo takmer celistvookrajové. Kvety sú 1 – 2 cm dlhé, korunu majú žltú, na dolnom pysku nachovo bodkovanú, sú sediace, laloky dolného pysku široké a tupé, kalich bez vyčnievajúcich rebier, usporiadané v papraslenoch v pazuchách listeňov.
Kvitne v máji až septembri a je hmyzoopelivý. Plodom sú podlhovasté veľké, hnedé tvrdky, v strede so zreteľným rebrom.
Čistec pochádza z južnej a strednej Európy a Balkánu. Na Slovensku sa vyskytuje hojne, vo vyšších horských oblastiach roztrúsene na výslnných kamenistých stranách, na medziach, okrajoch lesov, najmä v dubinách a agátových lesoch. Obľubuje vápnité a kamenisté hlbšie pôdy. Čistec rovný rastie v krasových územiach. Môže sa získať zberom z prírody a následne jeho sušením.
Obsahové látky sú betonicín, cholín, trigonelín, stachydrín, alantoín, iridoidový glykozid (harpagozid), silica, triesloviny, horčiny a i.
Triesloviny majú sťahujúci účinok (adstringens) a horčiny povzbudzujúce trávenie.
Použitie:
ZÁPAR
Pripraví sa z 1/2 – 1 lyžičky na 2 dcl vody. Nechá sa vylúhovať 10 minúť, pije sa 2 – 3 krát denne. Usušená kvitnúca vňať sa používa na prípravu záparu, odvaru.
KÚPEĽ ALEBO MASÁŽ
V minulosti sa v ľudovom liečiteľstve používal zápar z vňate čistca – Stachydis herba aj na čistenie krvi, pri reumatických ochoreniach (masáž) a pri dne. Predpokladá sa, že za tento účinok sú zodpovedné predovšetkým iridoidové glykozidy. Čistec sa používal na očistný kúpeľ aj pri “urieknutí” detí i dospelých.
Zdroj: LIEČIVÉ RASTLINY, č. 1/2018, roč. 55, strana 31